O tym, jak sprzedać cudzą nieruchomość – doświadczenia warszawskie

Spróbuj sobie wyobrazić, że pewnego dnia ktoś puka do Twoich drzwi i oświadcza, że kupił Twoje mieszkanie od pana X i oczekuje, że w ciągu 7 dni wyprowadzisz się z niego. Brzmi nierealistycznie? Nie do końca. Możliwe byłoby w rzadkich przypadkach m.in. wtedy, gdy sprzedawca zostałby mylnie wpisany w księdze wieczystej lokalu, jako jego właściciel i nie byłoby żadnych ostrzeżeń dotyczących stanu prawnego tego lokalu oraz kupującemu nie możnaby przypisać złej wiary. Czyli działałaby rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych, o czym więcej przeczytasz tutaj.

Ale najbardziej nierealistyczne scenariusze okazają się być możliwe w Warszawie!  Jeżeli doniesienia gazety wyborczej są prawdziwe to Warszawa, na początku lat 90- tych, sprzedała nieruchomość, która do niej nie należała. A teraz prawdziwy właściciel uzyskał decyzję o zwrocie swojej własności.

Z artykułu gazety to nie wynika, ale, jak przypuszczam, sprzedaż nieruchomości nie mogła być skuteczna, gdyż w księdze wieczystej w chwili sprzedaży były wpisane ostrzeżenia o roszczeniach do tej nieruchomości prawowitego właściciela bądź tez uznane zostało, że kupujący był w złej wierze.  Podejrzewam, że ratusz oraz kupujący korzystali z pomocy prawnej i byli świadomi ryzyka. Mimo tego do transakcji doszło. Nie działała więc rękojmia i spółka, która zainwestowała w grunt nie nabyła jego własności. Będzie musiała więc go oddać.

Rzecz rozchodzi się nie o zwykły budynek w oddalonej od centrum dzielnicy, ale o sam Hotel Polonia.

Odsyłam do artykułu w Gazecie Wyborczej.

Przy okazji, prace nad ustawą reprywatyzacyjną trwają. Polecam obszerny artykuł na ten temat na portalu Administrator24.

Opublikowano w Inne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


− trzy = 1

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Licencja Creative Commons
Teksty autorstwa Joanny Marcinkowskiej na licencji CC BY 4.0