Ciężkie życie właścicieli nieruchomości wokół lotnisk

Lądowanie, startowanie samolotów, z którym wiąże się ogromny hałas są codziennością dla właścicieli działek położonych w pobliżu lotnisk. Hałas wpływa niekorzystnie na ich jakość życia, powodować może zaburzenia w koncentracji, irytację, problemy ze snem i może nawet doprowadzić do uszkodzenia słuchu.

W sytuacjach jego dużego natężenia (spowodowanego funkcjonowaniem lotniska czy innego obiektu), jako właściciel nieruchomości, masz prawo żądać zaniechania/ ograniczenia immisji, czyli emitowania hałasu. Jest to element Twojego prawa własności. Ale uwaga! Nie w każdej sytuacji będziesz miał taką możliwość. Przepisy prawa mogą to prawo ograniczyć niestety. I tak najczęściej dzieje się na obszarach wokół lotnisk.

Obszary Ograniczonego Użytkowania

Ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości związanych z funkcjonowaniem lotnisk są wprowadzone w uchwałach tworzących Obszary Ograniczonego Użytkowania. Uchwala je sejmik województwa określając granice takiego obszaru, ograniczenia w zakresie przeznaczenia terenu, wymagania techniczne dotyczące budynków oraz sposób korzystania z terenów. O tym, co dokładnie może zawierać taka uchwała przeczytasz tutaj.

Obszary Ograniczonego Użytkowania mogą być tworzone również w związku z działaniem innego niż lotnisko obiektu, na przykład oczyszczalni ścieków, składowiska odpadów komunalnych, kompostowni, trasy komunikacyjnej, linii i stacji elektroenergetycznej.

Jeżeli Twoja nieruchomość znajdzie się się w takim “obszarze negatywnego oddziaływania lotniska” to po pierwsze nie będziesz mógł żądać ograniczenia emisji hałasu, które mieszczą się w granicach określonych w uchwale. Po drugie mogą zostać na Ciebie nałożone inne ograniczenia. W zależności od natężenia hałasu lub bliskości działki od lotniska może to być np zakaz wybudowania domu, rozbiórka już istniejącego budynku czy zakaz zmiany przeznaczenia istniejącego budynku na przykład na budynek mieszkalny. Może być również nałożony na Ciebie obowiązek zabezpieczenia budynku przed hałasem.

Takie ograniczenia prawa własności mogą powodować spadek wartości nieruchomości, jak również powstanie innych szkód np. obejmujących wydatki na zabezpieczenie budynku przed hałasem.

Skoro powstaje szkoda to pojawia się również pytanie, kto jest zobowiązany do jej naprawienia, czego można się domagać i w jaki sposób. Ale o tym przeczytasz w moim kolejnym wpisie tutaj.

Opublikowano w Nieruchomości a hałas lotniczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


dwa + = 10

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Licencja Creative Commons
Teksty autorstwa Joanny Marcinkowskiej na licencji CC BY 4.0