Na co powinien zwrócić uwagę właściciel działki przy dochodzeniu odszkodowania od lotniska?

Jeżeli wiesz już czym jest obszar ograniczonego użytkowania i jakie przysługują Ci prawa w związku z ograniczeniami w korzystaniu z nieruchomości zapraszam Cię do przeczytania kilku praktycznych uwag przydatnych przy dochodzeniu odszkodowania (wykupu działki).

Kto ma zapłacić?

Zgodnie z art. 136 ust. 2 ustawy prawo ochrony środowiska obowiązany do wypłaty odszkodowania lub wykupu nieruchomości jest ten, którego działalność spowodowała wprowadzenie ograniczeń w związku z ustanowieniem obszaru ograniczonego użytkowania. Wracając zatem do naszego przykładu lotniska Okęcie w Warszawie podmiotem, od którego powinniśmy zażądać zapłaty odszkodowania jest Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze w Warszawie. Za każdym razem musimy sprawdzić, kto zarządza danym lotniskiem. Przykładowo w Krakowie będzie Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice sp. z o.o.

Termin

Przy tej kwestii trzeba baaardzo uważać! Termin na wystąpienie z żądaniem jest krótki. Wynosi bowiem jedynie 2 lata od dnia wejścia w życie uchwały o utworzeniu obszaru ograniczonego użytkowania. Uwaga! Po upływie tego terminu dochodzenie odszkodowania nie będzie możliwe. W tym okresie, zgodnie z orzecznictwem sądowym, wystarczy, że właściciel wystąpi z żądaniem do podmiotu odpowiedzialnego za wypłatę odszkodowania albo wykup nieruchomości. Nie jest konieczne skierowanie sprawy do sądu. Tym nie mniej przygotowania do sprawy mogą okazać się czasochłonne. Warto je zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem.

W Warszawie dla lotniska Okęcie termin ten upłynie w dniu 3 sierpnia 2013 roku, natomiast dla lotniska Modlin w dniu 26 czerwca 2014 roku!

Czynności przedsądowe

Przed ewentualnym skierowaniem sprawy do sądu dobrze jest wysłać do podmiotu odpowiedzialnego za wypłatę odszkodowania/wykup nieruchomości wezwanie do zapłaty/wykupu nieruchomości. I dopiero, gdy próba polubownego załatwienia sprawy nie przyniesie rezultatu złożyć pozew.

Przed dokonaniem tych czynności dobrze jest zlecić sporządzenie prywatnej opinii, z której wynikało będzie o ile obniżyła się wartość nieruchomości oraz jakie będą koszty zabezpieczenia budynku przed hałasem. Zwróć uwagę, że rozszerzenie żądania na przykład na etapie postępowania sądowego może być spóźnione. Wytłumaczę to na przykładzie. Wyobraź sobie, że żądasz od lotniska kwoty 100 tys. zł odszkodowania. W postępowaniu sądowym biegły wycenia jednak Twoją szkodę na 150 tys. zł. Jeżeli upłynął już dwuletni termin na wystąpienie z roszczeniem nie możesz rozszerzyć żądania o te dodatkowe 50 tys. zł. Choć w tym zakresie, jak zawsze, są też orzeczenia  z których wynika, że takie rozszerzenie żądania jest możliwie ;) . Moim zdaniem lepiej dmuchać na zimne i próbować w miarę dokładne wskazywać kwoty odszkodowania już w pozwie, a przynajmniej ich za bardzo nie zaniżać.

Zależność pomiędzy pierwszym aktem wprowadzającym obszar ograniczonego użytkowania, a kolejnymi

Tutaj też musisz wykazać się czujnością. Może zdarzyć się tak, że pomimo tego, iż według uchwały Twoja działka znalazła się w obszarze ograniczonego użytkowania to żądanie wypłaty odszkodowania będzie spóźnione. Wynikać, to może na przykład z faktu wcześniejszego obowiązywania innego aktu następnie istotnie zmienionego, według którego Twoja nieruchomość również znajdowała się w obszarze ograniczonego użytkowania. W takiej sytuacji, jeżeli ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości wynikające z tych dwóch aktów są podobne istnieje ryzyko, iż sąd uzna, że Twoje żądanie zgłoszone zostało po terminie. Powinno być przedstawione bowiem w terminie 2 lat od wejścia w życie pierwszego z aktów. Więcej na ten temat tutaj.

A tymczasem życzę Wam, aby w końcu zrobiło się cieplej!

Opublikowano w Nieruchomości a hałas lotniczy
2 komentarzy » for Na co powinien zwrócić uwagę właściciel działki przy dochodzeniu odszkodowania od lotniska?
 1. Józek pisze:

  Warto też dodać, że jak grzyby po deszczu pojawiła się masa firm które “za darmo” zajmują się pozwami przeciwko lotniskom.

  To jest jakaś abstrakcja. Nikt na tym świecie nie pracuje za darmo.
  Nie wierzę że firmy (nie będące kancelariami prawnymi) godzą się sponsorować całe postępowanie, które może ciągnąć się nawet 2 lata a honorarium odliczą sobie dopiero od ewentualnego odszkodowania. O ile w ogóle zostanie takie przyznane.

  Może jestem podejrzliwy, ale mam wrażenie że są to firmy “podstawione” aby wychwytywać osoby zainteresowany pozwami a potem ich sprawy “przewalać”.

  sam rozmawiałem już z kilkoma takimi firmami, gdyż problem dotyczy także mnie.

  • Joanna Marcinkowska pisze:

   Dziękuję bardzo za istotny komentarz.

   Jeżeli podmiot, który podejmuje się pomocy prawnej nie jest kancelarią to Pana “podejrzliwość” jest jak najbardziej uzasadniona. Proszę pamiętać, że pełnomocnikiem w postępowaniu sądowym co do zasady może być tylko radca prawny albo adwokat. Dlatego ważne jest, aby upewnić się w takich sytuacjach, na jakich zasadach dana firma będzie reprezentowała swojego mocodawcę przed sądem. I sprawdzić oczywiście dokładnie kim jest dany podmiot, przeczytać uważnie umowę i domagać się określenia z góry kosztów, jakie będą wiązały się ze sprawą (opłata sądowa, zaliczki na wynagrodzenie biegłych itp.).

   Moim zdaniem rzeczywiście bezpieczniej jest korzystać z pomocy prawnej kancelarii. Również dlatego, że radcowie prawni czy adwokaci są zobowiązani do kierowania się zasadami etyki i w przypadku ich naruszania narażają się na odpowiedzialność dyscyplinarną.

   W praktyce nie jest zabronione umawianie się z klientem, że wynagrodzenie radcy prawnego czy adwokata będzie stanowiło procent od zasądzonego odszkodowania pod warunkiem, że nie jest to jedyny składnik wynagrodzenia (czyli np. wynagrodzenie płatne jest w jakiejś kwocie po napisaniu pozwu, a pozostała jego część po wygranej). Nie jest wykluczone, że ten drugi składnik wynagrodzenia będzie wyższy.

   Pozdrawiam serdecznie
   Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


− 1 = dwa

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Licencja Creative Commons
Teksty autorstwa Joanny Marcinkowskiej na licencji CC BY 4.0