Czego może żądać właściciel nieruchomości położonej w pobliżu lotniska?

Witam serdecznie!
I ten wpis będzie dotyczył funkcjonowania lotnisk i związanych z nimi ograniczeń. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią poniżej znajdziesz informacje o przysługujących Ci prawach. Czyli dla przypomnienia, o prawach związanych z wprowadzeniem obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska, gdy jako właściciel nieruchomości położonej wewnątrz tego obszaru, poniosłeś szkodę.

Prawo do żądania wykupienia nieruchomości lub jej części

Przysługuje w przypadku, gdy ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości związane z ustanowieniem obszaru ograniczonego użytkowania są tak duże, że korzystanie z niej lub z jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone.

Przykładowo przed utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania na nieruchomości można było zbudować dom jednorodzinny, natomiast po jego uchwaleniu takiej możliwości już nie ma. Innym przykładem może być sytuacja, gdy z powodu hałasu nie ma możliwości korzystania zgodnie z przeznaczeniem z działki rekreacyjnej.

Prawo do odszkodowania

Powstaje, gdy w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości w uchwale o wprowadzeniu obszaru ograniczonego użytkowania właściciel poniósł szkodę.

Szkodą mogą być poniesione wydatki na zabezpieczenie budynku przed hałasem (na przykład wymiana okien, drzwi, wyciszenie ścian, dachu).

Szkodą jest również zmniejszenie wartości nieruchomości. Właściciel bowiem decydujący się na sprzedaż takiej nieruchomości prawdopodobnie nie uzyska za nią takiej ceny, jak uzyskałby, gdyby działka znajdowała się poza obszarem negatywnego oddziaływania lotniska. To jakiej wartości może to być szkoda zależy od wielu czynników. Oczywiście od tego, jaka jest to nieruchomość, atrakcyjności jej położenia, zwiększenia granicy dopuszczalnego natężenia hałasu.Wpływ hałasu na ceny nieruchomości analizowali Booz-Allen i Hamilton. Ich badania wykazały, że w Los Angeles różnica w cenach nieruchomości wyniosła aż 18,6 %. Spadek hałasu o każdy decybel powodował wzrost wartości o 1,33%. Badania Regionalnego Forum Dialogu w Niemczech z kolei wykazały, że wartość domu w pobliżu lotniska jest o 10% niższa od wartości takiego samego domu w spokojniejszej okolicy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Przykładowo w jednym z wyroków sąd zasądził odszkodowania w wysokości ok 150 tys. zł tytułem nakładów na akustyczne dostosowanie budynku i spadku wartości nieruchomości. Orzeczenie dotyczyło działki o powierzchni ok 850 m2 zabudowanej budynkiem. W innej sprawie spadek wartości spółdzielczego własnościowego mieszkania został oszacowany na 33 tys. zł.

Podstawą dla dochodzenia tych roszczeń jest art. 129 ust. 1 i 2 ustawy prawo ochrony środowiska.

Zapraszam Cię do przeczytania również kolejnego wpisu, o tym na co właściciel nieruchomości powinien zwrócić uwagę przy dochodzeniu odszkodowania.

Pozdrawiam!

 

Opublikowano w Nieruchomości a hałas lotniczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


3 + = siedem

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Licencja Creative Commons
Teksty autorstwa Joanny Marcinkowskiej na licencji CC BY 4.0