Uciążliwy sąsiad – lotnisko Okęcie

Witaj ponownie!

W poprzednim wpisie wspomniałam o obszarze ograniczonego użytkowania wokół lotniska, z którego wyznaczeniem wiążą się pewne ograniczenia dla właścicieli działek. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat konkretnego obszaru zajrzyj do uchwały, która go utworzyła. Możesz ją odszukać w prosty sposób na stronach internetowych poszczególnych samorządów województwa.

Tymczasem w tym wpisie chciałabym Ci pokazać, co zawiera uchwała Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 20 czerwca 2011 roku w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (zmieniona uchwałą z dnia 24 października 2011 roku). Uchwałą tą zastąpiono wcześniej obowiązujące Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego z dnia 7 sierpnia 2007 roku.

Organ tą uchwałą wprowadził obszar ograniczonego użytkowania, w którym dodatkowo zostały wyznaczone dwie strefy. Zostały one oznaczone literami Z1 i Z2. Najdalej idące ograniczenia wprowadzono do strefy Z1. Polegają one na zakazie wszelkiej zabudowy. W strefie Z2 natomiast przewidziano zakaz budowania szpitali, domów opieki społecznej oraz budynków, w których stale lub czasowo miałyby przebywać dzieci i młodzież. Ponadto dla całego obszaru ograniczonego użytkowania określono wymagania techniczne dotyczące budynków. Dotyczą one zarówno nowoprojektowanych budynków, jak i tych, które już istnieją. Wymagania te polegają na konieczności zapewnienia ochrony przed hałasem zgodnie z normami wynikającymi z prawa budowlanego.

To czy Twoja nieruchomość znalazła się w tym obszarze ograniczonego użytkowania możesz łatwo sprawdzić. Kliknij tutaj i następnie otwórz załącznik nr 6 stanowiący wykaz działek znajdujących się częściowo albo w całości wewnątrz obszaru.

A tak wygląda przedstawienie graficzne tego obszaru.

Jeżeli Twoja działka znalazła się na przykład w strefie Z1 to nie możesz zabudować swojej nieruchomości. Konsekwentnie jej wartość znacznie spada, a Ty ponosisz szkodę. Szkodę może również ponieść właściciel, którego działka co prawda nie znajduje się w strefie Z1 lub Z2, ale w dalszym ciągu mieści się w obszarze ograniczonego użytkowania. O tym co w takich sytuacjach możesz zrobić przeczytasz w kolejnym wpisie!

 

Opublikowano w Nieruchomości a hałas lotniczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


+ 7 = trzynaście

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Licencja Creative Commons
Teksty autorstwa Joanny Marcinkowskiej na licencji CC BY 4.0