Czy uchwalenie obszaru ograniczonego użytkowania powoduje spadek wartości nieruchomości?

Jeden z czytelników w e-mailu do mnie wyraził opinię, że mało prawdopodobne jest uzyskanie odszkodowania od lotniska za spadek wartości nieruchomości na skutek wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania skoro lotnisko funkcjonuje już od wielu lat i hałas istniał również przed wprowadzeniem tego obszaru.

Bardzo dziękuję za ten e-mail.  Na pierwszy rzut oka rzeczywiście może się wydawać, że taka opinia jest uzasadniona. Ponadto jest to często podnoszona przez lotniska linia obrony. 

Ja jednak uważam, że lotniska najczęsciej w tej kwestii nie mają racji, a przynajmniej nie mają jej w całości :) .

Rzeczywiście nie da się ukryć, iż hałas związany ze startem i lądowaniem samolotów istniał również przed uchwaleniem obszaru ograniczonego użytkowania. I prawdopodobnie już wtedy ceny nieruchomości położonych blisko lotniska były niższe od podobnych działek, ale zlokalizowanych poza strefą oddziaływania lotniska. Jednakże nie można przejść obojętnie nad skutkami samego wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania. Uchwalenie tego obszaru powoduje bowiem wprowadzenie ograniczeń w zakresie korzystania z nieruchomości. Na przykład uchwala się nieistniejące wcześniej ograniczenia związane z możliwością swobodnej zabudowy działki czy nakazuje się znoszenie podwyższonych norm hałasu (po wprowadzeniu obszaru ograniczonego użytkowania nie można domagać się ograniczenia immisji hałasu). Dokładniej na ten temat przeczytasz tutaj. Ponadto istnieje obawa, że w przyszłości mogą zostać wprowadzone dalsze ograniczenia.

Z ocen biegłych wynika, że już samo znalezienie się nieruchomości w obszarze ograniczonego użytkowania jest postrzegane negatywnie przez potencjalnych nabywców tej nieruchomości.  W związku z tym nie zechcą oni zapłacić za taką nieruchomość tyle, ile skłonni byli by zapłacić za podobną działkę, ale położoną poza obszarem ograniczonego użytkowania. Na takie postrzeganie nieruchomości wpływa również stale rosnąca świadomość uczestników rynku o szkodliwości hałasu na zdrowie człowieka i o utrudnieniach w sposobie użytkowania i korzystania z nieruchomości zlokalizowanej w obszarze ograniczonego użytkowania.

Z wskazanych powodów moim zdaniem wprowadzenie obszaru ograniczonego użytkowania powoduje spadek wartości nieruchomości.

Jeżeli masz inne zdanie na ten temat, chcesz zadać pytanie czy podzielić się swoimi doświadczeniami zostaw komentarz albo napisz e-mail!

Opublikowano w Nieruchomości a hałas lotniczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


9 − osiem =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Licencja Creative Commons
Teksty autorstwa Joanny Marcinkowskiej na licencji CC BY 4.0