Kiedy masz szansę skutecznie zaskarżyć plan miejscowy?

Czy zawsze, kiedy uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ogranicza Twoje prawo własności? Pewnie wiesz, że nie zawsze i nie każda ingerencja gminy w prawo własności jest sprzeczna z prawem. Gmina posiada kompetencje do „naruszania” Twoich praw w określonym zakresie. Czyni to z uwagi na interesy publiczne na przykład ochrony środowiska, zabytków, walorów krajobrazowych czy architektonicznych.

Przykładowo, gdy Twoja działka znajduje się w zabytkowej dzielnicy nie będziesz mógł na niej wybudować nowoczesnego budynku według np. projektu Toma Wrighta ;) .

Gmina nie może jednak z przyznanego jej władztwa korzystać dowolnie! Gdy wykażesz, że ingerencja w Twoje prawo była arbitralna wygrasz w sądzie. A sąd stwierdzi nieważność planu w zaskarżonym przez Ciebie zakresie.

Kiedy gmina przekracza swoje uprawnienia?

Na przykład wówczas, gdy nie kieruje się zasadą proporcjonalności wyrażającej zakaz nadmiernej ingerencji w sferę praw i wolności jednostki. Przykładowo w niektórych sytuacjach może to być pozbawienie właściciela działki prawa do jej zabudowy ze względu na ochronę środowiska, szczególnie wtedy, gdy ochronę tę można zapewnić w inny sposób.

Także, gdy gmina nie podaje przyczyn, z uwagi na które decyduje się na naruszenie prawa własności. W sytuacji ingerencji w prawo własności gmina powinna szczegółowo wyjaśnić, że nie istnieją inne rozwiązania, które mogłyby doprowadzić do zaspokojenia interesu publicznego. Brak wskazania powodów, którymi kierowała się gmina, może być uznane za rozstrzygnięcie dowolne.

Gdy gmina w ogóle nie dokonuje wyważenia praw właściciela nieruchomości i interesu społecznego albo przyjmuje regułę dominacji interesu społecznego nie szukając innych rozwiązań.

Również, gdy gmina narusza zasadę równości. Przykładowo, gdy tylko własność jednego z właścicieli spośród innych znajdujących się w takiej samej sytuacji zostaje ograniczona.

Jest to wyliczenie jedynie przykładowe. Przypadków nieuzasadnionego naruszenia prawa własności może być oczywiście więcej.

A czy poznajesz ten budynek na obrazku? To hotel w Dubaju projektu właśnie Toma Wrighta. Posiada własne lądowisko dla helikoptera i położony na górze kort tenisowy :) .

O innych uchybieniach, które mogą doprowadzić do stwierdzenia nieważności planu zagospodarowania przestrzennego przeczytasz w następnym wpisie.

Opublikowano w Nieruchomości w prawie administracyjnym
1 komentarz » for Kiedy masz szansę skutecznie zaskarżyć plan miejscowy?
  1. Karolina pisze:

    Dzień dobry,
    Mam takie pytanie. Dostaliśmy z mężem działkę ok 700 m2 tzn. nie jest na nas jeszcze przepisania. Chcielibyśmy się pobudować, ale w MPZP minimalna wielość dzialki musi wynosić 1500m2. Jaka jest droga do uzyskania zgody na budowe i czy w ogóle będzie to możliwe?

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


siedem + 5 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Licencja Creative Commons
Teksty autorstwa Joanny Marcinkowskiej na licencji CC BY 4.0