Między Warszawą a Poznaniem

Czyli o zależnościach pomiędzy aktami prawnymi regulującymi Obszar Ograniczonego Użytkowania dla lotniska wojskowego w Krzesinach i dla Lotniska Okęcie w Warszawie.

Najpierw krótko o Poznaniu. Wojewoda Wielkopolski podpisał w dniu 17.12.2003r. Rozporządzenie w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Poznań – Krzesiny w Poznaniu. To rozporządzenie następnie zostało w sposób istotny zmienione rozporządzeniem Wojewody nr 40/07 z dnia 31 grudnia 2007 r. I pojawił się problem. Niektórzy właściciele nieruchomości kierowali swoje roszczenia na podstawie tego zmienionego rozporządzenia. Zdarzało się, że Sądy uznawały, że roszczenia te są spóźnione, gdyż powinny być zgłoszone w dwuletnim terminie od dnia wejścia w życie pierwszego rozporządzenia.  Działo się tak wówczas, gdy po nowelizacji na właściciela danej nieruchomości nie nałożono żadnych nowych ograniczeń w porównaniu do sytuacji wynikającej z pierwszego rozporządzenia.

Jak sytuacja wygląda w Warszawie? Otóż jest trochę inaczej. I niestety trudniej o tyle, że sądy dopiero prowdzą postępowania i rozstrzgnięć na razie brak. Obszar Ograniczonego Użytkowania woków lotniska Okęcie ustanowił rozporządzeniem po raz pierwszy Wojewoda Mazowiecki w dniu 7 sierpnia 2007 r. Następnie w tej sprawie został podjęty zupełnie nowy akt prawny (zatem inaczej niż to było w Poznaniu). Jest nim uchwała Sejmiku Województwa Mazowieckiego  z dnia 20 czerwca 2011 roku. A wraz z uchwałą pojawiło się pytanie, co zrobi sąd z roszczeniem właściela zgłoszonym na podstawie tej uchwały, gdy jego nieruchomość znalazła się w obszarze ograniczonego użytkowania już na skutek uchwalenia rozporządzenia?

Może ktoś z Was spotkał się z taką sytuacją? Wszelkie komentarze będą bardzo mile widziane! Ja osobiście uważam, że odszkodowanie się należy. Podzielę się oczywiście z Wami moimi doświadczeniami. Zaglądajcie na bloga :)

 

Opublikowano w Nieruchomości a hałas lotniczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


9 − = trzy

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Licencja Creative Commons
Teksty autorstwa Joanny Marcinkowskiej na licencji CC BY 4.0