Dlaczego dokonujemy podziałów nieruchomości?

Ostatnio zajmowałam się tematem podziału nieruchomości. Wbrew pierwszemu odczuciu, jakie może Ci się nasunąć jest to bardzo ciekawe zagadnienie :) i oczywiście istotne z punktu widzenia praktyki obrotu nieruchomościami. Zamierzam Cię przekonać, że tak rzeczywiście jest. Zacznę od początku, czyli od wyjaśnienia dlaczego w ogóle dokonuje się podziałów nieruchomości.

Dodam, że chodzi mi o podział geodezyjny, a nie o podział prawny. Podziałem prawnym będzie np. zniesienie współwłasności. Jednak żeby znieść współwłasność trzeba w pierwszej kolejności dokonać właśnie podziału geodezyjnego. I tu zbliżamy się do sedna przyczyny, dla której dokonuje się podziałów. Celem podziału geodezyjnego jest wydzielenie w ramach jednej nieruchomości dodatkowych działek gruntu. Czyli załóżmy, że Twoja nieruchomość składa się z działki nr X. Dokonujesz podziału i powstają działki X1, X2 i X3.

Po podziale każdą z tych działek możesz np. sprzedać trzem różnym osobom (czy zamienić, darować, wnieść do spółki, co tylko zechcesz). Na skutek sprzedaży powstaną trzy nowe nieruchomości, których wyłącznymi właścicielami będą osoby, którym sprzedałeś działki (i to już jest wspomniany podział prawny). Gdybyś nie dokonał podziału sprzedaż również byłaby możliwa, ale jedynie określonego udziału w całej nieruchomości. W takiej sytuacji Ty i nabywca stalibyście się współwłaścicielami tej nieruchomości.

Jeżeli interesuje Cię ten temat to zapraszam do zaglądania na bloga. Wkrótce pojawią się kolejne wpisy!

Opublikowano w Nieruchomości w prawie administracyjnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


5 + = trzynaście

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Licencja Creative Commons
Teksty autorstwa Joanny Marcinkowskiej na licencji CC BY 4.0