Wezwanie do zapłaty – Lotnisko Okęcie

Witajcie,

Pisałam już o tym na blogu, ale nie zaszkodzi przypomnieć :) . Dla zachowania terminu do wystąpienia przeciwko lotnisku z pozwem o odszkodowanie należy przed upływem tego terminu złożyć pozew do sądu. Wystarczające będzie również zgłoszenie roszczenia obowiązanemu do wypłaty odszkodowania, na przykład Przedsiębiorstwu Państwowemu “Porty Lotnicze” jeżeli mieszkasz w obszarze ograniczonego użytkowania utworzonego dla Lotniska Okęcie.

Można to zrobić w formie wezwania do zapłaty.

Zobacz, co powiedział Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 października 2008 r. II CSK 216/08

Przepis art. 129 ust. 4 w związku z art. 136 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 62, poz. 627 ze zm.), według stanu, jaki obowiązywał od dnia 28 lipca 2005 r., należy interpretować w ten sposób, że – w przypadku ograniczeń korzystania z nieruchomości będących następstwem utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania – roszczenia, o których mowa w tym przepisie należy zgłosić w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego do obowiązanego do wypłaty odszkodowania lub wykupu nieruchomości, o którym mowa w art. 136 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Skoro bowiem ustawodawca z jednej strony zakreślił krótki (2 letni) termin do zgłoszenia żądań, o których mowa w art. 129 ust. 1-3 ustawy, z drugiej zaś określił obowiązek ich zgłoszenia określonemu podmiotowi zobowiązanemu do ich realizacji, o których mowa w art. 136 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska, przed wystąpieniem z tymi roszczeniami na drogę sądową, to termin, o którym mowa w art. 129 ust. 4 należy uznać za termin zawity do zgłoszenia tych żądań obowiązanemu do ich realizacji w celu zachowania prawa dochodzenia tych roszczeń przed sądem. 

Można mieć wątpliwości czy taka wykładnia jest prawidłowa. Na razie jednak stanowisko Sądu Najwyższego nie uległo zmianie, a sądy powszechne stosują się do niego.

I uwaga termin do zgłoszenia tych roszczeń w Warszawie (w obszarze dla Lotniska Okęcie) upływa 3 sierpnia 2013 roku!

 

Opublikowano w Nieruchomości a hałas lotniczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


pięć − 1 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Licencja Creative Commons
Teksty autorstwa Joanny Marcinkowskiej na licencji CC BY 4.0