Zniesienie współwłasności przez podział nieruchomości nie zawsze możliwe

Wielu osobom może wydawać się absurdalnym prawo, które w pewnych sytuacjach uniemożliwia zniesienie współwłasności poprzez fizyczny podział niezabudowanej nieruchomości. Na przykład taka sytuacja. Właściciele nieruchomości chcieli znieść współwłasność. Wszyscy wyrazili zgodę na podział nieruchomości w ten sposób, że każdy z nich otrzymałby jej część. Złożyli więc zgodny wniosek do sądu. Sąd odmówił zniesienia współwłasności. Przyczyną była niezgodność projektu podziału z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Po podziale bowiem powstałyby działki o powierzchni mniejszej niż wielkość minimalna określona w planie miejscowym.

https://www.flickr.com/photos/sera69/12537720913

Taka decyzja sądu była zgodna z prawem, mimo że przepisy Kodeksu Cywilnego jak najbardziej dopuszczają możliwość zniesienia współwłasności rzeczy przez jej fizyczny podział, a nawet preferują taki sposób „wyjścia” ze współwłasności. Podział nie może jednak być sprzeczny z przepisami innych ustaw, w tym oczywiście z ustawą o gospodarce nieruchomościami.

Wydaje Ci się to niesłuszne?

W niektórych sytuacjach na pewno. Spójrz jednak na to z innej strony. Zobacz, jak łatwo można byłoby „omijać” prawo (np. przepisy planu miejscowego o minimalnej powierzchni wydzielanych działek) w ten sposób, że sprzedawałoby się udział we własności nieruchomości i następnie dokonywało jej podziału. Jak zawsze każdy kij ma dwa końce.

Zwróć również uwagę, że ustawa o gospodarce nieruchomościami w pewnych sytuacjach dopuszcza możliwość podziału nieruchomości niezależnie od przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Te sytuacje wymienia art. 95. Jeżeli masz taki problem warto rozważyć czy nie dałoby się tego artykułu zastosować do Twojego przypadku. Przykładowo zgodnie z pkt 1 art. 95 podziału można dokonać niezależnie od przepisów planu miejscowego, gdy  ma on nastąpić w celu zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli podział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków.

O samym art. 95 postaram się napisać więcej innego dnia. Pozdrawiam i do następnego wpisu!

Zdjęcie autorstwa Serge Vincent.

Opublikowano w Nieruchomości w prawie administracyjnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


+ 9 = osiemnaście

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Licencja Creative Commons
Teksty autorstwa Joanny Marcinkowskiej na licencji CC BY 4.0