Czy Wspólnota może żądać od spółdzielni zwrotu funduszu remontowego?

Jakiś czas temu pisałam na blogu o procedurze odłączania się wspólnot od spółdzielni mieszkaniowych. Chciałabym wrócić jeszcze do jednego tematu – przypuszczam bardzo istotnego dla wielu wspólnot :) . Chodzi o prawo do żądania od spółdzielni zwrotu niewykorzystanych środków zgromadzonych na funduszu remontowym.

W mojej ocenie wspólnoty są uprawnione do żądania zwrotu funduszu remontowego. Wiem ponadto z praktyki, że spółdzielnie często decydują się zwrócić wspólnotom pieniądze. Jednak nie zawsze. Co więc zrobić, gdy spółdzielnia odmawia zapłaty?

Pozostaje droga sądowa. W mojej ocenie wspólnoty mają szanse na wygranie sprawy, choć nie da się ukryć, że budzi to  kontrowersje i nie można wykluczyć ryzyka przegrania sporu. Nie ma niestety wielu opublikowanych orzeczeń sądów powszechnych w tym temacie, tym bardziej brak jest orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Podstawa prawna do zwrotu funduszu remontowego

Jak pewnie wiesz sama ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie zawiera żadnych przepisów dotyczących rozliczeń pomiędzy spółdzielnią a „wydzielającą się” wspólnotą. Na ten fakt spółdzielnie na pewno zwrócą uwagę. Czy podstawy do zwrotu funduszu remontowego można odnaleźć w innych przepisach? Moim zdaniem tak, choć muszę powiedzieć szczerze, że ryzyko niepodzielenia tej argumentacji przez sąd istnieje. W tym wpisie zwracam uwagę na jedną z nich. Mianowicie obowiązek zwrotu funduszu remontowego może wynikać z przepisów kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu. Czyli na podstawie art. 405 kodeksu cywilnego kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Przepis ten należy połączyć z art. 410 kodeksu cywilnego. W tego rodzaju sprawach możemy mieć bowiem do czynienia ze świadczeniem nienależnym. Zgodnie z art. 410 § 2 świadczenie jest nienależne, jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty. Czyli jeżeli spółdzielnia prowadziła odrębne fundusze remontowe dla każdej z nieruchomości to po tym, jak dana nieruchomość znajdzie się poza zasobami spółdzielni odpada podstawa świadczenia. Jednocześnie nie można powiedzieć, że pozostałe na koncie środki spółdzielnia wykorzystała na zamierzony cel.

9408185826_e15d3b2e78_b

Kto powinien pozwać spółdzielnię?

Czy powinna to być wspólnota czy wszyscy właściciele lokali? Ta kwestia również nie jest do końca jasna. Trudno jednak sobie wyobrazić, że proces będą prowadzili wszyscy właściciele lokali w przypadku, gdy jest ich na przykład kilkadziesiąt. Nie rozstrzygając więc tej kwestii uważam, że dla bezpieczeństwa wspólnota przed wszczęciem procesu powinna zawrzeć z właścicielami lokali umowy cesji roszczeń do środków zgromadzonych na funduszu remontowym spółdzielni (podobnie, jak to ma miejsce przy dochodzeniu roszczeń związanych z wadami nieruchomości wspólnej, o tym czym jest umowa cesji przeczytasz tutaj). Zatem sąd, nawet jeżeli uzna, że wspólnota nie mogłaby samodzielnie dochodzić zwrotu funduszu remontowego to przy dokonaniu przelewu roszczeń nie będzie mógł oddalić z tego powodu powództwa.

A może wspólnota, której jesteś członkiem, domagała się zwrotu funduszu remontowego? Napisz proszę w komentarzu czy spółdzielnia zwróciła pieniądze lub czy wspólnota próbowała dochodzić roszczeń na drodze sądowej. Każde pozytywne, jak i negatywne doświadczenia mogą pomóc innym w podjęciu decyzji!

Do następnego wpisu!

Zdjęcie pochodzi z https://www.flickr.com/photos/99641342@N03/9408185826

Opublikowano w Właściciele lokali w spółdzielniach, Zwrot funduszu remontowego
7 komentarzy » for Czy Wspólnota może żądać od spółdzielni zwrotu funduszu remontowego?
 1. Tadeusz pisze:

  Oby to stalo się jak najszybciej bo spóldzielnie interpretują w ten sposób że sprawa jest nieuregulowana prawnie a prawo spółdzielcze nie zobowiązuje do przekazania funduszu remontowego wspólnocie Tadeusz

 2. Tadeusz pisze:

  Odnosnie zwrotu funduszu remontowego wspolnocie powstałej już po wyroku TK w lutym 2015 pomimo że spółdzielnia przez 20 lat nie wykonała żadnego remontu w nieruchomości ,prezesi uwazają że nie muszą zwracać gdyż niema przepisów wykonawczych.Zostaje tylko droga sadowa Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych uwaza podobnie Tadeusz

  • Dzień dobry, dziękuję za komentarz! Niedługo sąd ogłosi wyrok w sprawie o zwrot funduszu remontowego od spółdzielni, przy której pomagałam. Zdam relację :)
   Pozdrawiam serdecznie
   Joanna Marcinkowska

   • A.Szyszkowski pisze:

    Witam,
    także prowadzimy podobne sprawy o zwrot FR
    ogłoszenie wyroku w jednej z nich – 18 XII 2015 r.
    Jeśli Pani Mecenas jest w posiadaniu uzasadnienia rozstrzygnięcia w takiej sprawie, proszę o informację – być może wymiana poglądów prawnych przysłuży się obu stronom.
    Pozdrawiamy
    A.Szyszkowski
    J. Podkówka
    kancelariapodkowka@wp.pl
    kancelariawlublinie.pl

 3. Tadeusz pisze:

  Dziękuję ża Pani zaangażowanie w ten nierozwiązany problem nurtujący odłanczających się od spóldzielni mieszkaniowych. Czekamy na wyrok sądu.Pozdrawiam

 4. malgorzata pisze:

  Witam serdecznie nie wiem czy u panstwa uzyskam informacje dotyczaca spoldzielni. Jak wyegzekwowac od Spoldzielni mieszkaniowej naliczanie czynszu w\g udzialow poniewaz moje mieszkanie jest wyodrebnione, a czynsz naliczany jest wedlug ogolnej gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Drugie pytanie,, czy spoldzielnia moze obciazyc moja nieruchowosc wyodrebniona w 2008 r odliczeniem czesc funduszu remontowego i przekazanie go na straty na GZM funduszu eksploatacyjnego za dlugi bylego zarzadu i na splate czesci kredytu obrotowego. Nie wyrazilam zgody na takie dzialanie, lecz spoldzielnia nic z tego nie robi sobie.

 5. żbigniew pisze:

  Odłączyliśmy się od spółdzielni 2 lata temu i jak dotąd spółdzielnia nie zwróciła nam funduszu remontowego chociaż przez 30 lat nic nie zrobili.Nie mamy pieniędzy aby założyć im sprawę w sądzie dlatego są górą.Okres naszej działalności to same sukcesy ludzie zadowoleni i jak mówią to teraz wiedzą za co płacą bo widać konkretne efekty.Dopóki sejm nie zajmie się sprawą funduszu remontowego spółdzielnie będą unikać zwrotu funduszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


− 4 = dwa

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Licencja Creative Commons
Teksty autorstwa Joanny Marcinkowskiej na licencji CC BY 4.0