O tym, jak nie przegrać z błahego powodu – czyli jeszcze o cesji roszczeń

Diabeł niestety czasami  tkwi w szczegółach. Możesz mieć rację, a przegrać proces z powodu z pozoru nieistotnego błędu. Pewnie pomyślisz, że tak być nie powinno. Przecież chodzi o to, żeby wygrała sprawiedliwość. Zgadzam się z Tobą w 100 %, ale niestety tak jest i musimy trochę pomóc sprawiedliwości przebić się na powierzchnię :)  

Stąpaniem po bardzo śliskim gruncie może okazać się zawieranie przez wspólnoty mieszkaniowe z właścicielami lokali umów cesji roszczeń związanych z ujawnieniem się wad w budynku. W celu na przykład dochodzenia tych roszczeń na podstawie przepisów o rękojmi za wady fizyczne rzeczy.

Przypomnę Ci tylko, że aby wspólnota mieszkaniowa mogła przed sądem dochodzić od dewelopera roszczeń związanych z wadami nieruchomości wspólnej powinna zawrzeć z właścicielami umowę przelewu roszczeń (inaczej umowę cesji).

Co przenosi umowa cesji roszczeń?

W pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić czy umowa cesji prawidłowo opisuje roszczenia przenoszone na wspólnotę mieszkaniową. Pamiętaj o tym, że musisz wskazać z czego wynikają roszczenia, czyli dokładnie opisać umowę sprzedaży lokalu zawartą pomiędzy nabywcą lokalu a deweloperem (jej nazwę, osoby, które podpisały umowę, datę zawarcia).

Nie zapomnij również o podaniu udziału w nieruchomości wspólnej, jaki przysługuje właścicielowi lokalu.

Luica Mak

Kto zawiera umowę cesji roszczeń?

Oczywiście po jednej stronie jest wspólnota mieszkaniowa, a po drugiej właściciel lokalu.

Za wspólnotę najczęściej działa zarząd, zgodnie z zasadami ustalonymi we wspólnocie (zazwyczaj umowy podpisuje dwóch członków zarządu). Tu nie ma większych problemów :) .

Przy właścicielach lokali mogą pojawić się pewne przeciwności. Szczególnie wtedy, gdy gdzieś po drodze miała miejsce odsprzedaż lokalu na rynku wtórnym. Wówczas członek wspólnoty nie jest tą osobą, która zawarła umowę sprzedaży lokalu z deweloperem i zazwyczaj nie przysługują mu przeciwko deweloperowi roszczenia związane z ujawnieniem się wad lokalu czy nieruchomości wspólnej.

Sama umowa odsprzedaży lokalu automatycznie tych roszczeń nie przenosi, chyba że jest to w umowie wyraźnie powiedziane albo została zawarta odrębna umowa cesji. Dlatego należy umowę dokładnie “zbadać”. Skoro aktualny właściciel nie ma roszczeń to oczywiście nie może ich przenieść na wspólnotę.  Wyjściem z tej sytuacji jest zawarcie umowy cesji roszczeń pomiędzy aktualnym właścicielem a zbywcą lokalu i dopiero w dalszej kolejności przeniesienie ich na wspólnotę.

Jak zawrzeć umowę cesji roszczeń?

Pisemnie, w oddzielnych umowach zawieranych pomiędzy właścicielami lokalu a wspólnotą mieszkaniową. Podjęcie samej uchwały w zakresie zwarcia umów cesji może nie być wystarczające i nie polecam takiego rozwiązania.

W razie wątpliwości oczywiście zapraszam do kontaktu! Wystarczy zamieścić komentarz, a na pewno na niego odpowiem :)

JM

Zdjęcie autorstwa Luica Mak na licencji CC BY-ND 2.0.

Opublikowano w Cesja wierzytelności, Wady fizyczne nieruchomości wspólnej / wady budynków, Wady nieruchomości
1 komentarz » for O tym, jak nie przegrać z błahego powodu – czyli jeszcze o cesji roszczeń
  1. iwona pisze:

    Witam
    jestem członkiem zarządu we wspólnocie powstałej na bazie spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia wykonała inwentaryzację powierzchni lokali dla potrzeb wyrównania udziałów ale jak to bywa z zachłanności przywłaszczyła sobie pomieszczenia techniczne w piwnicy razem z korytarzem który prowadzi do części piwnic stanowiących własność osób prywatnych. Od tej całej powierzchni korytarza również naliczane są opłaty dla spółdzielni bo nikt nie wiedział że takie błędy są w powierzchniach Moje pytanie jak pozbawić spółdzielnię tych pomieszczeń których nie da się wyodrębnić a nam one będą potrzebne do wykonania kotłowni . Bardzo proszę o jakieś wskazówki bo w naszej okolicy brak prawników wyspecjalizowanych w prawie lokalowym , a ci co współpracują ze spółdzielnią to nam nie pomogą
    Pozdrawiam Iwona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


sześć + = 7

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Licencja Creative Commons
Teksty autorstwa Joanny Marcinkowskiej na licencji CC BY 4.0