Gwarancja a rękojmia za wady fizyczne rzeczy

Czy to to samo? Jaka jest różnica pomiędzy rękojmią a gwarancją? Co jest korzystniejsze dla kupującego mieszkanie?

To pytania, które najczęściej zadajecie.

Pytań nie zostawia się bez odpowiedzi więc odpowiadam. :)

Gwarancja i rękojmia to nie jest to samo. W uproszczeniu można powiedzieć, że rękojmia za wady fizyczne rzeczy „działa” zawsze, gdy kupującym mieszkanie nie jest przedsiębiorca, a gwarancja tylko wtedy, gdy sprzedawca domu czy lokalu jej udzieli. Udzielenie gwarancji zależy więc wyłącznie od uprzejmości i łaskawości naszego sprzedawcy :)

Wraz z uzyskaniem gwarancji nie tracisz prawa do skorzystania z rękojmi. Można powiedzieć, że gwarancja jest pewnym „bonusem”. W przypadku ujawnienia się wad (oby takich przypadków nigdy nie było!) możesz oczywiście wybrać czy korzystasz z rękojmi czy gwarancji w zależności od tego, co w danej sytuacji będzie dla Ciebie korzystniejsze.

To, jakie prawa ma nabywca mieszkania (czy na przykład może żądać usunięcia wad lub obniżenia ceny) bądź na jaki okres udzielono ochrony zależy od treści gwarancji.

Prawa na podstawie rękojmi oraz terminy ich wykonywania są natomiast z góry określone (jeżeli masz ochotę to możesz o nich przeczytać we wpisie dotyczącym rękojmi za wady fizyczne rzeczy).

Przy rękojmi wadę należy zgłosić w odpowiednim terminie. Gwarancja z reguły nie zawiera tych ograniczeń.

Mam nadzieję, że udało mi się rozjaśnić trochę ten temat. Czekam na Wasze komentarze i maile!

Pozdrawiam
J.M.

https://www.flickr.com/photos/elzey/5611512150

Zdjęcie autorstwa Richard Elzey na licencji CC BY 2.0.

Opublikowano w Rękojmia za wady, Wady fizyczne mieszkań, Wady fizyczne nieruchomości wspólnej / wady budynków, Wady nieruchomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


6 − dwa =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Licencja Creative Commons
Teksty autorstwa Joanny Marcinkowskiej na licencji CC BY 4.0