Zwrot funduszu remontowego raz jeszcze

Może pamiętasz, że kiedyś pisałam o możliwości domagania się przez właścicieli lokali zwrotu funduszu remontowego od spółdzielni mieszkaniowej w sytuacji, w której doszło do wydzielenia się wspólnoty mieszkaniowej z zasobów spółdzielni.

Jeżeli masz teraz ochotę możesz przeczytać, co wtedy miałam do powiedzenia na ten temat  :-)

Niestety ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie ma w dalszym ciągu żadnych przepisów regulujących wzajemne rozliczenia między wydzielającą się wspólnotą mieszkaniową  a spółdzielnią.

Może jednak się to zmienić w najbliższym czasie! Sprawą zainteresował się bowiem Trybunał Konstytucyjny, który w niedawnym wyroku stwierdził, że art. 26 § 2 ustawy – Prawo spółdzielcze w zakresie, w jakim nie przewiduje prawa byłego członka spółdzielni mieszkaniowej, któremu przysługuje odrębna własność lokalu, do odpowiedniej części funduszu remontowego, jest niezgodny z art. 64 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 i z art. 31 ust. 3 Konstytucji (wyrok  K 60/13 z 5 lutego 2015 r.)

Trybunał Konstytucyjny wskazał na konieczność podjęcia przez ustawodawcę inicjatywy zmierzającej do uregulowania zasad wzajemnych rozliczeń w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

I oby tak się stało!

Pozdrawiam

Joanna Marcinkowska

Zdjęcia autorstwa Vicki Burton na licencji CC BY-SA 2.0

Opublikowano w Właściciele lokali w spółdzielniach, Zwrot funduszu remontowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


+ 4 = jedenaście

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Licencja Creative Commons
Teksty autorstwa Joanny Marcinkowskiej na licencji CC BY 4.0