Prawo podatkowe nie zawsze jest proste – przekonał się o tym chyba każdy, kto choć raz musiał składać wyjaśnienia przed urzędem skarbowym. Utrudnieniem są także różne stawki podatkowe, także jeśli chodzi o materiały budowlane. Tym razem rząd postanowił wprowadzić zerowy podatek VAT w tym zakresie – od razu jednak zaznaczamy, że nie będzie on dostępny dla wszystkich.
Dwie stawki VAT na zakup materiałów budowlanych
Na chwilę obecną w Polsce obowiązują dwie stawki podatkowe VAT na zakup materiałów budowlanych – 23% oraz 8%. Druga stawka jest stosowana w budownictwie mieszkaniowym, przy czym możemy z niej skorzystać, jeśli nie przekroczymy limitu powierzchni nieruchomości – dla domów jednorodzinnych jest to 300 m2 powierzchni użytkowej, a dla lokali – 150 m2.
Jeżeli dom jednorodzinny ma większą powierzchnię – do wszystkich prac budowlanych, remontów i modernizacji stosuje się dwie stawki – 8 i 23% – w odpowiedniej proporcji ustalonej według metrażu. Tak czy inaczej, każda stawka podatkowa zawyża ogólny koszt budowy jakiejkolwiek nieruchomości (czy też jej remontu). Rząd proponuje więc stawkę 0%.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 24 czerwca 2020 r. (sygn. akt I SA/Sz 87/20), konkretna czynność opodatkowana jest wedle właściwej stawki określonej w ustawie, niezależnie od tego, jaką stawkę do opodatkowania danej czynności zastosował podatnik, i niezależnie od tego, co wykazał zamawiający w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, projekcie umowy czy ogłoszeniu o zamówieniu w trakcie prowadzonego postępowania przetargowego. Powyższe możemy odnieść także do kwestii opodatkowania zakupu materiałów budowlanych.
Rezygnacja z podatku VAT na materiały budowlane
Pomysł na całkowite odstąpienie od podatku VAT na materiały budowlane narodził się w związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami pogodowymi. Huragany, które zniszczyły domy setek osób w naszym kraju przyczyniły się więc do wprowadzenia tej szczególnej i ograniczonej czasowo ulgi podatkowej.
Zgodnie bowiem z opublikowanym projektem zmiany rozporządzenia w sprawie obniżenia stawek VAT oraz warunków stosowania obniżonych stawek, materiały budowlane darowane poszkodowanym w nawałnicach będą korzystać z 0% stawki VAT. Tym samym oznacza to, że z tego wyjątkowego zwolnienia będą mogli skorzystać jedynie ci, którzy pomagali poszkodowanym.
W uzasadnieniu przytoczonego projektu podkreślono, że Rozmiar szkód wywołanych działaniem silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych dyktuje konieczność wprowadzenia w okresie przejściowym zaproponowanego rozwiązania o charakterze wspierającym. W projekcie nowelizacji rozporządzenia ws. towarów i usług dla których obniża się stawkę (…) przewiduje się obniżenie stawki podatku VAT do wysokości 0% dla nieodpłatnych dostaw materiałów budowlanych na rzecz poszkodowanych. Jednocześnie w celu zapobieżenia ewentualnym nadużyciom, stawka w wysokości 0% będzie miała zastosowanie pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy darowizny pomiędzy sprzedawcą, a poszkodowanym oraz przedłożeniu przez poszkodowanego stosowanego dokumentu potwierdzającego powstanie szkody w nieruchomości”.
Czas obowiązywania ulgi VAT – tylko do końca 2020 r.?
Od samego początku zwolnienie materiałów budowalnych przekazywanych poszkodowanym z podatku VAT miało obowiązywać tylko przez określony czas – w praktyce mniej więcej do końca 2020 r. Niewykluczone jednak, że w związku z ograniczeniami prawnymi i gospodarczymi wywołanymi epidemią koronawirusa, możliwość skorzystania z omawianej ulgi zostanie wydłużona w czasie.
Podstawa prawna:
- Art. 41 ustawy o podatku od towarów i usług

Jestem prawnikiem z bogatym doświadczeniem zawodowym, współpracującym z wydawnictwem LawMedia od początku jego działalności. W procesie tworzenia artykułów korzystam ze swojej wiedzy oraz doświadczenia zdobytego głównie podczas pracy w kancelariach, uczestnicząc w różnorodnych sprawach klientów. Moje obszary specjalizacji obejmują prawo cywilne, prawo spadkowe oraz prawo nieruchomości. Jeśli chciałbyś się ze mną skontaktować, zachęcam do użycia formularza kontaktowego dostępnego na stronie kontakt.
Więcej informacji także na stronie o nas.